Menüü

Uudised

17:20 22. jaanuar 2024

Näitus "Sa ei oska maalida!" Valga Muuseumis

Kunstiajaloo lühiülevaade Valga Muuseumis

 

Teisipäeval, 30. jaanuaril kell 16.00 avatakse Valga Muuseumis näitus „„Sa ei oska maalida!“ Eesti kunstiajaloo lühikokkuvõte“. Näituse kuraator on Peeter Talvistu. Tartust sõidab avamisele ERIBUSS!

 

Viiendat korda organiseerib Tartu Kunstnike Liit Valga Muuseumi galeriis näituse, mis tänavu pakub maalikunsti kaudu lühikest ülevaadet Eesti kunstiajaloost 19. sajandi biidermeierist 21. sajandi post-maalini. Kaasatud autorid ja teosed markeerivad meie kunstiloo olulisi ja lausa pöördelisi momente, teoste valmimise ajal aga on nii mõnigi kord seatud kahtluse alla loodu kunstiline väärtus.

 

Selliste momentide hulgas on esmased Itaaliast kaasa toodud naturalisminäited, automatistlikult paberile tõmmatud värvilised jooned, igikestvalt südamesse ja pintslisse kätketud pallaslik impressioon ning reaalsusekildude lõuendile kandmine slaidiprojektori abil. Ikka ja jälle kipub keegi sellistel hetkedel kas publiku, arvustajate või teiste loojate hulgast ütlema, et see pole päriselt kunst või „Sa ei oska maalida!“, kuid sama sagedasti saavad just nendest momentidest hiljem meie kunstiloo olulised verstapostid. See näitus sisaldab ühte valikut seda sorti momentidest.

 

Näitusel osalevad kunstnikud Julie Hagen-Schwarz, Ado Vabbe, August Jansen, Johannes Saal, Lola Liivat, Enn Tegova, Alar Tuul ja Mihkel Ilus. Enamik teoseid pärineb Tartu Kunstimuuseumi kollektsioonist. Näituse graafiline kujundaja on Katrin Nõu.

 

Kuna Tartu ja Valga vaheliste ühistranspordi ühenduste arv on piiratud, sõidab avamisele eribuss. Buss stardib Tartust 30. jaanuaril kell 14.30 Tartu Kunstimaja eest ja alustab tagasisõitu Valgast Tartusse kell 18.00. Edasi-tagasi sõidu eest tuleb tasuda 5 eurot (kohapeal sularahas). Koha broneerinimiseks on vajalik ETTEREGISTREERIMINE aadressil sekretar@kunstimaja.ee 29. jaanuariks.

 

Näitus on avatud 2. märtsini.

 

Lisainfo:

 

Peeter Talvistu

Kuraator

talvistu@gmail.com
5650 7782

 

Valga Muuseum, Vabaduse 8

www.valgamuuseum.ee

T–R 11–18, L 10–15

Näitust on toetanud Eesti Kultuurkapital, Tartu linn, Valga linn, Valga Muuseum

Ava ostukorv