Menüü

Ajalugu

Valga linna ja maakonna ajalugu kajastavas ekspositsioonis on võimalik tutvuda esimeste eestlastena Eesti ajalukku läinud Valga linnapea, tütarlaste gümnaasiumi juhataja ja olümpiavõitja vahakujudega. 

Johannes Märtson oli esimese eestlasest linnapeana Eestis võimul Valgas aastatel 1902-1917.

Marta Pärna oli üks esimesi eestlasest gümnaasiumi juhatajaid Eestis, olles Valga Tütarlaste Gümnaasiumi eesotsas aastatel 1908-1932.

Alfred Neuland sündis Valgas ja oli esimene olümpiavõitja noores Eesti Vabariigis.

Klaasboksis eksponeeritakse Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku preestrirüüsid. Nende hea säilivuse tõttu on ühe rüü tarvis valmistatud preestrit kujutav vahakuju. Kuna Valgamaal loodi esimene usuvahetusliikumise aegne kogudus Eestis, on boksi vastas seinal võimalik tutvuda Valgamaal asuvate õigeusu kirikute ajalooga.

Bokside lähedal olevates vitriinides on erinevate ajastute esemeid alates keskajast kuni 20. sajandi alguseni. Samas asub ülevaatlik tahvel Valga omavalitsuse ajaloost ja maakonna piiridest.

Valgamaal toimunud Eesti sõjaajaloos ühte tähtsaimat ja ka ohvriterohkeimat Paju lahingut kajastab kunstnik Aapo Puki maalitud koopia M.Maxolly maalist "Paju lahing", mõned selleaegsed relvad, langenute nimed ning ülevaade lahingukäigust.

Eesti ajaloo süngeimale sündmusele – küüditamisele – pühendatud ruumis on kujutatud küüditamisvahendit ning 1949. aasta märtsiküüditamist. Samas on kunstnik Aapo Puki poolt maalitud Siberi looduspilt ning fotod küüditatutest Siberis.

Muuseumi hõbedakogu ning Valga pankade ajalugu on kajastatud endise Valga Panga (1921–1940) seifiruumis. Kesksel kohal on maja algusaegadest siin seisnud seif. Vitriinides eksponeeritakse münte erinevatest ajastutest, kaasa arvatud Kuigatsi Vasila aardest ning märke, mälestusesemeid, lauanõusid ja ehteid.

Omaette ruumis leiab käsitlemist raudtee ja postitee areng üksteisega võrrelduna. Kahel suurel kaardil on esitatud Valgamaad hõlmavad hobupostiteed ning raudteeliinid, illustratsiooniks hulgaliselt fotosid. Vitriinides on nii raudtee kui postiteega seotud esemeid, nende vahel aga verstapost nii selle sõna otseses kui kaudses tähenduses.

Nõukogude perioodist on külastajal võimalus meenutada või tutvuda endisaegsete liiduvabariikide vappidega, selleaegsete suveniiride ja mänguasjadega, sõjaväe ja miilitsa vormidega, kurikuulsa Valga tanki fotoga, Lenini mosaiikportreega jne.

Ava ostukorv