Menüü

Uudised

22. september. 2023

Maailmahariduskuu Valga Muuseumis

9. kuni 13. oktoobrini toimuvad Valga Muuseumis maailmahariduskuu raames „Hanuka“ haridusprogrammid juudi kultuuriloo teemadel. Programmid valmisid Valga Muuseumi ja Valga Gümnaasiumi koostööna.

 

Haridusprogramm on suunatud koolilastele ning toimub  9.-13. oktoobril kell 9:00 – 10:30 ja 10:35 – 12:05. Osalemiseks vajalik eelnev registreerimine Google lingi kaudu. Korraga osaleb programmis 2 klassi, kes jagatakse kolme rühma.

 

Juudid on rahvus, kes ajaloolistel põhjustel on asunud elama laialdaselt üle maailma. Teiste riikide hulgas oli ka Eestis 20. sajandi algul üsna arvukas juudi kogukond, sh ka Valgas, kus nad olid üheks tähelepanuväärsemaks vähemusrahvuseks. Juudid on läbi oma ajaloo ja sõltumata oma elukohast alati väga tugevalt austanud oma religiooni, kombeid ja tavasid.

 

Maailmahariduskuu raames on õppijal võimalus osaleda kolmes erinevas õpitoas: toora, sabat ja hanuka. Töötubades räägitakse juutide tõekspidamistest ja kommetest, piilutakse juudi pere koduukse taha sabati toimingutesse ja reeglitesse ning mängitakse populaarset mängu Dreidel.

 

Registreerimiseks: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1pQM6oegUntpauHTD54LMNYqM5vqECQ7h/edit?usp=sharing&ouid=116891380370642565902&rtpof=true&sd=true

 

22. september. 2023

Seenenäitus Valga Muuseumis

Käes on jälle seeneaeg ja Valga Muuseumis on taas üleval seenenäitus. Kõigil huvilistel on võimalus tutvuda meie kodukandi metsade seente liigirikkusega! Seenenäitus on Valga Muuseumis avatud 25. ja 26. septembril kell 9.00 kuni 18.00, kell 15 kuni 18 on võimalus kuulata ka mükoloogide selgitusi.

21. september. 2023

Huviringi noorte reis Hispaaniasse

HUVIRINGIGA HISPAANIASSE: koolinoored õppisid tundma keha ja meelte seoseid

 

 

11-18 juulini avanes neljal Valga Muuseumi huviringi noorel koos juhendajaga võtta osa Erasmus+ projekti „Emotional Management Through Returning To The BOdy DiY“ kohtumisest Põhja-Hispaanias Penagoses. Projektikohtumise koordinaatoriks oli Põhja-Hispaanias Permacultura Cantabria ja Eestis Noored Maailma MTÜ.

Õppekäik toimus väikses külas nimega Penagos, mis oli ümbritsetud väikestest valgetest majadest, kukkedest kanadest ning kitsedest ja lammastest. Meelde jäi imekaunis loodus, suured mäed ning vaikusest kostuv kellukeste helin lammaste määgimise taustal.

#lõunaleht LõunaLeht

Tänases Lõunalehe paberväljaandes on lugu huviringi noorte õppekäigust Hispaaniasse.

 http://lounaleht.ee/index.php?page=1&id=36339

 

13. september. 2023

Koduveini konkurss Valga Muuseumis!

Tule ja osale Mihklilaada Koduveinikonkursil Koduvein 2023!

Üritus toimub 7. oktoobril ja sellel osalemiseks pole vaja midagi muud, kui tuua oma vein konkursile.

Too hiljemalt 30. septembriks Valga Muuseumi infolauda kaks pudelit veini (külastajatele degusteerimiseks ja žüriile). Juurde lisada, millest vein on tehtud, veinimeistri nimi ja telefon.

Seitsmeliikmeline žürii hindab kõikvõimalikest toorainetest valmistatud koduveine, ning välja kuulutatakse võitjad Mihklilaadal kell 13. Lisaks jagub eripreemiaid parimale õuna- ja marjaveinile ning auhind antakse ka rahva lemmikule.

Infot ürituse kohta jagab Marju Rebane (tel: 766 8861 või marju@valgamuuseum.ee)

Sündmus on pühendatud Valga Veinitehase töötajate mälestuste ja esemete kogumisele.

13. september. 2023

Ootame uusi väikseid muuseumisõpru!

Meie huviringi enamus liikmeid on saanud suureks muuseumisõbraks ning alustanud kooliteed Valgast eemal. Meil on olnud koos imeline aeg, aitäh!

Ootame uusi noori liituma

Varasemad tegevused on siin:

https://marjurebane.weebly.com/huviring.html

08. september. 2023

Seenepäevad Valga Muuseumis

Seenepäevad Valga Muuseumis 24. – 26. septembril

Valga Muuseumis on seenepäevi korraldatud juba üle kümne aasta. Seenepäevad on elanikkonna hulgas olnud väga populaarsed, mida näitavad ka kõrged osavõtjate arvud, nt 2017. aastal külastas seeneprogrammi kokku 750 inimest, eelmisel aastal mõnevõrra vähem.

Osa saavad võtta igas vanuses ja iga haridustasemega inimesed, nii grupid kui üksikkülastajad. Kuna lõunaeestlaste hulgas on korilus väga populaarne, ent seente tundmine mitte alati heal tasemel, siis satub igal aastal liikide mittetundmise tõttu seenemürgituse ohvriks mitmeid perekondi. Seega on väga oluline seeni tundma õppida juba mudilaseeas. Samuti on seeneteemaliste ürituste korraldamine hea võimalus saada korraga suuremat tähelepanu meie metsades valitsevale elurikkusele ning mitmekesisusele. Nähes seente erinevaid eluvorme, kasvukohti ning liigirikkust, on lihtsam mõista seente seoseid teiste organismidega.

Projekti käigus toimub Valga Muuseumis kahepäevane seenenäitus koos seeni tutvustavate programmidega ning seeneretk metsa koos kahe seenespetsialistiga, tuntud mükoloogide Veiko Kastanje ja Irma Zetturiga.

Seeneretk toimub 24. septembril kell 9.00 - 14.00. See kestab  3-4 tundi marsruudil Valga - Soontaga - Valga. Retke juhendavad Veiko Kastanje ja Irma Zettur. Seeneretkel saab osaleda kuni 30 inimest (tasuta transport sihtkohta 30 inimesele, ülejäänutel on võimalus kohale tulla oma transpordiga). Ühistransporti kasutada soovijatel palun registreeruda:  https://forms.gle/KYyZ2NRrJUEBR2Ed8

Väljumine kell 9.00 Valga Muuseumi parklast.

 

25.9-26.09 Seeneprogrammid (koolidele)

KOHAD ON TÄITUNUD!

Programme juhendavad mükoloogid

Irma Zettur ja Veiko Kastanje

 

25.09-26.09 Seenenäitus  avatud Valga Muuseumis (koos mükoloogi ettekandega kell 15.00 ja 16.00)

 

Täpsem info: valgamuuseum.ee

Või Neeme Punder 5079376

Seenepäevade tegevustes osalemine on kõigile huvilistele tasuta.

12. juuni. 2023

SIKSAK pärandipidu Valga Muuseumis ootab näitusele kodukleite nõukogude ajast

Vaata üle enda või oma ema ja vanaema garderoob ning otsi välja pitsilisemad-satsilisemad ehk ise käepäraste vahenditega isikupärasemaks tuunitud, aga miks mitte ka täiesti tavalised, vaid kandja enda jaoks erilised kitlid, ja too need koos üleskirjutatud looga Valga Muuseumi infoletti.

SIKSAK pärandipidu Valga Muuseumis tutvustab huvilistele riietumise ilu, valu ja võlu nõukogude ajal. Sündmuse oleme pühendanud Valga Õmblusvabriku 60. aastapäevale. Tule sellest osa saama 4. juuli kell 14.

Rohkem infot telefonis - Marju - 55900379

29. mai. 2023

Kaks tasuta linnaekskursiooni kaksiklinna festivalil

Valga linnapäevade raames toimuvad 8. juunil kell 18.00 ja 9. juunil kell 16.00 Valga ajaloolist kesklinna tutvustavad giidituurid. Giidiks on Valga Muuseumi teadur-koguhoidja Priit Riemann.

Giidituurid on eestikeelsed ja osalejatele tasuta.

Huvilistel koguneda 10 minutit enne ekskursiooni algust Valga Muuseumi tagusesse parklasse. Jalutuskäik Valga kesklinnas kestab kuni 1,5 tundi, mille käigus tutvutakse Valga ajaloolise kesklinna olulisimate ajalooliste ja kultuuriloolisemate objektidega (Säde seltsimaja, Valga raekoda, Jaani kirik, ajalooline kreisihoone, kabel jne).

 

 

18. aprill. 2023

Algas registreerimine varjuteatri töötubadesse

Varjunukku peetakse kõige varasemaks nukuliigiks. Arvatakse, et kümned tuhanded aastad tagasi jutustasid kütid lõkketule ääres lugusid, ilmestades jahistseene varjude mängu abil. Täpsemad andmed näitavad, et varjuteatri sünnimaaks on Hiina.

8. ja 9. mail on meil külas Nukuteatrimuuseumi töötajad, kes tutvustavad lastele varjuteatri ajalugu ning väljendusvahendeid. Iga osaleja meisterdab päris oma varjunuku. Pärast nuku valmimist saab iga sündinud tegelane esimest korda teatrilavale astuda.

Töötoale eelneb ringkäik Nukuteatrimuuseumi rändnäitusel „Teatrinukkude võlumaailm“.

Ootame külla lapsi alates 5. eluaastast kuni põhikooli lõpuni.

Täpsem info ja registreerimine: margit@valgamuuseum.ee

 


Uudiste arhiiv
Ava ostukorv