Menüü

Galerii

Naiskunstnike autoportreede näitus „Enesepeegeldus”
 

03
august
Kell 16:00
kuni 01. oktoober 15:00

 

 

Kolmapäeval, 3. augustil kell 16.00 avatakse Valga Muuseumis naiskunstnike autoportreede näitus „Enesepeegeldus”. Näituse kuraator on Peeter Talvistu. Tartust sõidab avamisele ERIBUSS!

 

Neljandat korda organiseerib Tartu Kunstnike Liit Valga Muuseumi galeriis kaasaegse kunsti näituse, mille keskseks autoriks on seekord aga pallaslane ja üks esimesi tunnustatud Eesti naiskunstnikke Karin Luts. Tema erinevatel eluetappidel loodud autoportreedele sekundeerivad kuus tänapäevast naiskunstniku Cloe Jancis, Loora Kaubi, Eva Labotkin, Margit Lõhmus, Anna-Stina Treumund ja Mari Volens. Nende kujutised iseendast on küll nii vormilt kui sisult hoopis teistsugused, kuid samas on just Lutsu isik ja tema kirjutised olnud paljudele tänastele naisautoritele vägagi olulised ja südamelähedased.

 

Karin Lutsu autoportreedes on kesksel kohal tema kui naise ja naiskunstnikku rolli variatsioonid läbi tema elu ja loometee. Kuigi näitusel olevate tööde hulgas on ka romantilisi lähenemisi, jääb järelkumama kujutis enesekindlast naisest, kes on leidnud oma koha meestekeskses (kunsti)maailmas. Pallaslasega dialoogi asetatud kaasaegsed teosed on küll vormilt autoportreed, kuid püstitavad pelga enesepeegelduse asemel ka palju sügavamaid küsimusi nagu naise roll perekonna ja rahvuse jätkajana, ühiskondlikud ootused naise kehale, seksuaalse ensemääratlemise õigus ning vajadus pidevalt ennast ümbritsevale kohandada.

 

Varem on Tartu Kunstnike Liidu ja Valga Muuseumi koostöös toimunud kolm näitust, mille käigus on piirilinna toodud kõrgetasemelist eesti ja läti kaasaegset kunsti. Kõigi näituste kuraator on Peeter Talvistu ja graafiline kujundaja Katrin Nõu. Osad praeguse näituse teosed pärinevad Tartu Kunstimuuseumi ja Eesti Kunstimuuseumi kogudest.

 

Kuna Tartu ja Valga vaheliste ühistranspordi ühenduste arv on piiratud, sõidab avamisele eribuss. Buss stardib Tartust 3. augustil kell 14.30 Tartu Kunstimaja eest ja alustab tagasisõitu Valgast Tartusse kell 18.00. Edasi-tagasi sõidu eest tuleb tasuda 5 eurot (koha peal sularahas). Koha broneerinimiseks on vajalik ETTEREGISTREERIMINE aadressil sekretar@kunstimaja.ee esimeseks augustiks.

 

Näitus „Enesepeegelus” on avatud 1. oktoobrini.

 

Lisainfo:

 

Peeter Talvistu

Kuraator

talvistu@gmail.com
5650 7782

 

Valga Muuseum, Vabaduse 8

www.valgamuuseum.ee

K–L 11–18, P 10–15 (septembrist T–R 11–18, L 10-15),

Näitust on toetanud Eesti Kultuurkapital, Tartu linn, Valga linn, Valga Muuseum

Ava ostukorv