Liina Reiman - see on üks meie eesti teatri korüfeesid.

Liina Reiman -  näitlejannaks saamisest

• Sündis Valgas. Isa oli raudteelane. 1902-08 õppis C.Schützi tütarlaste erakoolis, 1922-31 täiendas end Saksamaal H. Körneri juures, käis õppereisidel Viinis, Pariisis, Londonis ja Prahas, 1918-20 võttis eralaulutunde.
  • 1910-12 näitlejapraktikandina Menningu juures  Vanemuises
  • 1912-15  Endlas
  • 1915-17 ja 1939-43  Estonias
  • 1918-24   Draamateatris
  • 1925-33  Vanemuises
  • 1933-38   Estonias.
  • Aastast 1944 elas Soomes ja töötas aastani 1952 näitlejana, lavastajana ja teatripedagoogina. Avaldanud mälestusteraamatud “Rambivalgus süttib” (1956, Lund, 1991, Tallinn) ja “Lava võlus” (1960, Lund, 1996, Tallinn). Tema mälestussõrmust kannavad pärandatavana Eesti naisnäitlejad 1980-84 A.Talvi, aastast 1984 I. Ever. ENL-I liige (1935), auliige (1940), Soome Näitlejate L. auliige.

Voldemar Panso meenutused näitlejanna Liina Reimanist

• Ta ei saavutanud midagi kergelt. Kõik tuli raskelt, visalt ja kannatusega. Tema proovid olid kui mägede purustamine, nad lõhnasid higi järele. Kaasnäitlejail polnud mitte alati temaga proovidel kerge: tema tööprotsess oli aeganõudev ja ta kiskus näitejuhi energiast suurema osa endale. See oli vaid osa tema töömahust. Pärast proovi viis ta etteütleja oma koju. Seal algasid tekstiproovid, osa tuupimine. Nii pikaldaselt kinnistusid sõnad ta mälusse.

• Olles noore näitlejana koos Liina Reimaniga laval “Gösta Berlingi” proovidel, olin võlutud ta hääle vabast voolavusest, metalselt kaunist kõlast, ulatusest ja jõust, mis kiresööstudel paisus metsikult läbilõikavaks, jäädes ka forte fortissimos painduvaks, nagu oleks lagi veel kaugel.

• Mul oli neil aastatel juhus heita pilk ta loomingukööki Sappho ja Maria Stuarti osa õppimisel ning esmakordselt hakkasin taipama, et talent pole varrukastpuistamine, vaid geenius töötab higi valades, selleks et pärast jääks mulje, nagu oleks kõik varrukast puistatud.

• Reimanile oli antud kaks võimsat relva: talent, mida loodus oli jaganud talle nii kiiduväärselt ohtrasti, ja töövõime, mida on talentidele jagatud nii kidaselt kasinasti.

• Voldemar Panso meenutused näitlejanna Liina Reimanist. Töö ja talent näitleja loomingus. Tallinn, 1995.