Oleme avatud
Teisipäevast reedeni 11–18
Laupäeviti 10–15
v.a RIIGIPÜHAD
Vanade postkaartide saatus on olnud erinev. Mõndagi neist on hoitud kui kallist mälestuseset siidipaberi sees, aga neid anti ka lastele mängimiseks, hävitati ise kolimise käigus või läksid need sõja ajal kaduma. Muuseumitunnis „Postkaart postiga“ vaatame lastega vanu postkaarte läbi aegade, räägime posti ja side rolli olulisusest ühiskonnas ning õpime vormistama kirjaümbrikku. Tundides osalemiseks vajalik eelnev registreerimine. Täpsem info kirjas postril.
7. novembril 2023 algusega kell 10.30 toimub Valga Kultuuri- ja Huvialakeskuses VII Eesti-Läti ajalookonverents „Janis Cimze seminari rollist Eesti ja Läti kultuuri- ja haridusloos".
2024. aastal täitub 210 aastat seminari asutaja ja esimese juhataja Janis Cimze (1814-1881) sünnist.
Ta juhtis suure osa oma elust Liivimaa kihelkonnakooliõpetajate seminari, neist 10 esimest aastat Valmieras (1839 - 1848) ja edasi Valgas (1849 - 1881). Seminaristid said lisaks kihelkonnakooliõpetaja kutsele siit koolist ka väga hea muusikalise hariduse, kuna Cimze ise oli väga hea organist ja rahvalaulude koguja. Ligi 50 tegutsemisaasta jooksul (1849-1890) said Cimze seminarist oma hariduse 400 läti soost ja 100 eesti soost tulevast koolmeistrit, köstrit, heliloojat, kirjanikku, kirikuõpetajat, ühiskonnaelu tegelast jne.
Cimze seminari tähendust Eesti ja Läti kultuuri ja hariduselu arengule alates 19. sajandi teisest poolest - 20. sajandi algusest on raske üle hinnata. Enamus seminari lõpetanutest asusid üle Eesti (samuti üle Läti) tööle kohalike kooliõpetajatena. Lisaks sellele said paljudest cimzelastest tuntud koorijuhid, heliloojad, kirjanikud, ühiskonnaelu tegelased, kirikuõpetajad, pastorid jne. Mainigem siinkohal Carl Robert Jakobsoni , Ado Grenzsteini, Aleksander Eduard Thomsoni , Joosep Kappi, Friedrich August Saebelmanni , Aleksander Kunileid-Saebelmanni , Aleksander Lätet, Andreas Erlemanni , Anton Jürgensteini jt. Nende kõigi puhul on tegu nimedega, kes laiemat tutvustamist ei vaja. Cimzelased andsid tubli panuse viljaka pinnase ettevalmistamiseks ka Eesti ja Läti iseseisvumisele 20. sajandi algul
Sündmus on suunatud kohalikule kogukonnale, kodu-uurijatele, õpilastele, üliõpilastele – kõigile, kes tunnevad huvi Eesti ja Läti ajaloo vastu.
Esinevad tunnustatud lektorid nii Eesti kui Läti ülikoolidest ja muuseumitest. Konverentsi töökeelteks on eesti ja läti keel (sünkroontõlge). Konverentsil osalemine on tasuta. Sündmust toetavad Valga Vallavalitsus, Eesti Kultuurkapital.
Konverentsile on vajalik registreerimine:
https://forms.gle/o1mdgs16i1B9fwAN9
Päevakava:
10.30 – 11.00 Kogunemine ja registreerimine. Kohvilaud.
11.00 – 11.15 Avasõnad. Valga Muuseumi direktor Neeme Punder;
Christine Nashniece, Läti Vabariigi suursaadik Eestis;
Lauri Drubinš, Valga vallavolikogu esimees;
Gita Avote,Valka kihelkonnaduuma esimees;
11.15 – 11.55 Dr hist Gvido Straube (Läti Ülikool) „Cimze seminar, talurahvaharidus ja rahvuslik liikumine Lätis“
11.55 – 12.35 Pofessor Marju Lauristin (Tartu Ülikool) „Laulupeotraditsiooni tähendus ja jätkusuutlikkus" 12.35 – 13.15 Ligita Drubina (Valka Koduloomuuseum) - Jānis Cimze kasvandikud – hilisemad silmapaistvad läti kultuuritegelased"“
13.15 – 14.15 Lõuna
14.15 – 14.55 PhD Anu Raudsepp (Tartu Ülikool) „Cimze seminari tähendusest Eesti pedagoogika ajaloos“
14.55 – 15.35 Alo Põldmäe (Eesti Klaverimuuseum) – „Cimze seminarist võrsunud Eesti muusikaloo suurkujudest“
15.35 – 16.15 Dr hist Tālis Vigo Pumpuriņš (Vidzeme Kõrgkool) - „Janis Cimze portreedest“
16.15 – 16.30 Konverentsi lõpetamine
Moderaator: Anzori Barkalaja
Diplomaatiliste fotode näitus
Eesti ja Rumeenia suhteid tutvustav näitus on pühendatud kahe riigi diplomaatiliste suhete sisseseadmise sajandale aastapäevale. Rumeenia tunnustas Eesti Vabariiki de jure 26. veebruaril 1921. See pani aluse riikidevahelistele diplomaatilistele suhetele. Näitus on jagatud kahte perioodi: kahe maailmasõjavaheline periood ja aeg taasiseseisvumisest tänapäevani. Näituse on koostanud Rumeenia välisministeeriumi arhiiv koostöös Eesti välisministeeriumi arhiiviga, Eesti Rahvusarhiiviga, Rumeenia Suursaatkonnaga Tallinnas ja Eesti Suursaatkonnaga Bukarestis.
Brâncuși fotode näitus
26. oktoober avatakse Valga muuseumis Rumeenia modernistliku skulptori Constantin Brâncuși (1876– 1957) töödest fotonäitus. Maailmakuulsa modernistliku skulptori näituse toob Läänemaa pealinna Rumeenia Suursaatkond Eestis koostöös Haapsalu Linnavalitsuse ja Kultuurikeskusega. Brâncuși töötas enamuse elust Pariisis, Prantsusmaal. 1937. aastal kavandas ta oma sünnilinna lähedusse Targu Jius (Rumeenias) suurejoonelise skulptuuriansambli. Kolmest monumentaalsest tööst koosnev sümbolistliku sisuga ansambel koosneb avaral väljal kõrguvast, peaaegu 30 meetrisest "Lõpmatuse sambast" ning välja kõrval pargis paiknevaist "Suudluse väravast" ja "Vaikuse lauast".
Valga Muuseum pakub tööd võimekale haridusjuhile 0,5 kohta
Eeldame
* kõrgharidust, eelistavalt pedagoogika, noorsootöö või huvijuht-loovtegevuse õpetajaerialal;
* üldteadmisi pärimuskultuurist ja ajaloost ning huvi muuseumitöö vastu;
* loovust, ettevõtlikkust, algatus- ja innustamisvõimet uute lahenduste väljatöötamisel;
* kohusetundlikkust ja usaldusväärsust;
* laste ja noortega töötamise kogemust;
* eesti keel valdamist kõrgtasemel;
* inglise keele valdamist kõnes ja kirjas;
* vene keele valdamist kõnes;
* väga head suhtlemis-, läbirääkimis- ja koostööoskust;
* projektide algatamise, kirjutamise ja juhtimise võimekust;
* tööülesannete täitmiseks vajalike arvutiprogrammide kasutamise oskust;
Peamised ülesanded
* muuseumi haridusprogrammide, pedagoogiliste ürituste ja muude sündmuste algatamine, ettevalmistamine, läbiviimine ning sellega seonduvate projektide juhtimine ja aruandlus;
* õppematerjalide koostamine ja ettevalmistamine (esitlused, töölehed, esemelised materjalid, töötubade materjalid jms);
* koostöövõrgustiku kujundamine ning partnerite kaasamine Valga Muuseumi haridustegevusse ja muudesse sündmustesse;
Muuseum pakub
* huvitavat ja vaheldusrikast tööd;
* meeldivat ja ühtehoidvat kollektiivi;
* kaasaegset ja loomingulist töökeskkonda;
* koolitus- ja arenguvõimalusi;
* paindlikku töökorraldust ja kaugtöö võimalust;
* puhkust 35 kalendripäeva;
Dokumendid
Palume hiljemalt 6. novembriks 2023 saata aadressile neeme@valgamuuseum.ee järgmised dokumendid:
* CV;
* motivatsioonikiri
Lisainfo tel: 5079376, Neeme Punder
Valga Muuseum pakub tööd võimekale projektijuhile 0,5 kohta
Projektijuhi peamisteks tööülesanneteks on arendusprojektide algatamine, projektitaotluste ettevalmistamine, erinevate projektide sujuva elluviimise tagamine ning rahvusvahelise koostöö arendamine.
Ootused kandidaadile
*kõrgharidus;
*praktilised oskused ja kogemused projektide elluviimisel, sealhulgas teadmised aruandluse ja teavitusnõuete osas;
*projektitaotluste koostamise kogemus;
*ülevaade Euroopa Liidu, riigi ja kohaliku omavalitsuse toimimise põhimõtetest;
*baasteadmised raamatupidamisest;
*strateegiline ja loov mõtlemine;
*vastutustunne, korrektsus ja täpsus;
*hea organiseerimisvõime ja oskus töötada meeskonnas;
*väga hea suuline ja kirjalik eneseväljendusoskus;
*töö eeldab väga head eesti ja inglise keele oskust ning suhtlustasemel vene keele oskust koos erialase sõnavara valdamisega;
Muuseum pakub
* huvitavat ja vaheldusrikast tööd;
* meeldivat ja ühtehoidvat kollektiivi;
* kaasaegset ja loomingulist töökeskkonda;
* koolitus- ja arenguvõimalusi;
* paindlikku töökorraldust ja kaugtöö võimalust;
* puhkust 35 kalendripäeva;
Dokumendid
Palume hiljemalt 6. novembriks 2023 saata aadressile neeme@valgamuuseum.ee järgmised dokumendid:
* CV;
* motivatsioonikiri
Lisainfo tel: 5079376, Neeme Punder
Käes on selle õppeaasta esimene koolivaheaeg ja ilmad on sügiseselt märjad. Selleks, et lapsed saaks ka koolivaheaja oma sõpradega koos midagi vahvat ette võtta, on Valga muuseum välja mõelnud lastele kaheks päevaks erinevaid tegevusi. Oodatud on kõik koolilapsed.
Osalustasu on 10 eurot lapse kohta päevas.
Teisipäev 24.10.23
Kell 12-16.30
Mängime koos lauamänge,
Valmistame kanapastat ja küpsise maiust
Teeme sõbrapaela, mille iga laps saab endale kaasa võta
Reede 27.10.23
Kell 12.00-16.30
Vaatame koos suurelt ekraanilt filmi
Valmistame suupisteid ja snäkke
Päeva lõpetame muuseumis orienteerumisega
REGISTREERI: kristel.kolga@mail.com või tel: 58298629/ 766 8863
9. kuni 13. oktoobrini toimuvad Valga Muuseumis maailmahariduskuu raames „Hanuka“ haridusprogrammid juudi kultuuriloo teemadel. Programmid valmisid Valga Muuseumi ja Valga Gümnaasiumi koostööna.
Haridusprogramm on suunatud koolilastele ning toimub 9.-13. oktoobril kell 9:00 – 10:30 ja 10:35 – 12:05. Osalemiseks vajalik eelnev registreerimine Google lingi kaudu. Korraga osaleb programmis 2 klassi, kes jagatakse kolme rühma.
Juudid on rahvus, kes ajaloolistel põhjustel on asunud elama laialdaselt üle maailma. Teiste riikide hulgas oli ka Eestis 20. sajandi algul üsna arvukas juudi kogukond, sh ka Valgas, kus nad olid üheks tähelepanuväärsemaks vähemusrahvuseks. Juudid on läbi oma ajaloo ja sõltumata oma elukohast alati väga tugevalt austanud oma religiooni, kombeid ja tavasid.
Maailmahariduskuu raames on õppijal võimalus osaleda kolmes erinevas õpitoas: toora, sabat ja hanuka. Töötubades räägitakse juutide tõekspidamistest ja kommetest, piilutakse juudi pere koduukse taha sabati toimingutesse ja reeglitesse ning mängitakse populaarset mängu Dreidel.
Registreerimiseks: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1pQM6oegUntpauHTD54LMNYqM5vqECQ7h/edit?usp=sharing&ouid=116891380370642565902&rtpof=true&sd=true
Käes on jälle seeneaeg ja Valga Muuseumis on taas üleval seenenäitus. Kõigil huvilistel on võimalus tutvuda meie kodukandi metsade seente liigirikkusega! Seenenäitus on Valga Muuseumis avatud 25. ja 26. septembril kell 9.00 kuni 18.00, kell 15 kuni 18 on võimalus kuulata ka mükoloogide selgitusi.
HUVIRINGIGA HISPAANIASSE: koolinoored õppisid tundma keha ja meelte seoseid
11-18 juulini avanes neljal Valga Muuseumi huviringi noorel koos juhendajaga võtta osa Erasmus+ projekti „Emotional Management Through Returning To The BOdy DiY“ kohtumisest Põhja-Hispaanias Penagoses. Projektikohtumise koordinaatoriks oli Põhja-Hispaanias Permacultura Cantabria ja Eestis Noored Maailma MTÜ.
Õppekäik toimus väikses külas nimega Penagos, mis oli ümbritsetud väikestest valgetest majadest, kukkedest kanadest ning kitsedest ja lammastest. Meelde jäi imekaunis loodus, suured mäed ning vaikusest kostuv kellukeste helin lammaste määgimise taustal.
Tänases Lõunalehe paberväljaandes on lugu huviringi noorte õppekäigust Hispaaniasse.
http://lounaleht.ee/index.php?page=1&id=36339