Menüü

Uudised

21. mai. 2024

Laste ja noorte kevad-suvised pärimuspäevad Käärikul

KEVAD – SUVISED PÄRIMUSPÄEVAD

Laste ja noorte kevad - suvised pärimuspäevad toimuvad 8 ja 9 juunil Käärikul, Valgamaal.

Ootame osalema kõiki lapsi ja noori vanuses 12 – 18 aastat, vajalik eelregistreerimine aadressil: marju@valgamuuseum.ee. Osavõtt osalejale maksab 20 eurot. Hind sisaldab majtust, toitulustust ja koolitusi.

Pärimuspäevade alguses tutvustatakse osalejatele rahvapärimuslikke tradistoone, mis on seotud suvistepühaga, plaanitud aeg selleks on 60 minutit. Ettekande lõpus saavad osalejad endale kokkuvõtvad õppematerjalid, mille abil saavad nad osaleda orienteerumismängus „Suve märgid“. Noortel tuleb üles leida QR-koodid matkarajal ning lahendada ülesandeid, kus küsimused on seotud looduse ja Suvistepühaga.

Õhtusöögi valmistavad lapsed ja noored ise, kuid toorained toiduks muretseb pärimuspäevade korraldaja. Traditsioonilised toidud on olnud: munad, kohupiim, sõir, korbid, kaerakile. Plaanis on valmistada Hapuoblikasupp ja magustoit. Toitudes kasutatakse Eesti tooraineid ning kommete tutvustuse juures räägitakse traditsioonilistest toitudest põhjalikumalt.

Suvistepühad on olnud varsemalt seotud lisaks teistele tavadele ka naljatamise ja naljaga seepärast toimub õhtul anekdoodi võistlus. Osalejad saavad aja esinemise ettevalmistumiseks kohapeal koos juhendajaga.

Lõkkeõhtul mängitakse mänge ning tantsitakse Eesti rahvatantse koolitaja juhendamisel.

Järgmisel päeval räägitakse Eesti Rahvakulutuurist ja pärimuselt laiemalt. Kuidas meie rahvakultuur on tekkinud ja kuidas seda kõige paremini hoida ning edasi kanda. Mida mina saan ära teha, et meie rahvakultuur püsiks? Peale ettekannet saavad noored osaleda pakutrüki töötoas, kus otsitakse mustreid loodusest ning maalitakse kaski ja trükitakse kaselehti. Töötoas valmib torusall.

 

Koolitajad: Marit Külv, Natalia Karu, Kristel Kolga ja Marju Rebane

 

21. mai. 2024

Näitus "Varjatud maailmade avardumine" Valga Muuseumis

Juuni algusest on Valga muuseumis publikule avatud Kondase keskuse kureeritud suur näitus „Varjatud maailmade avardumine. Ida-Euroopa autsaiderkunst“. Korraga kolmes linnas – Valgas, Viljandis ja Tartus – üleval olev näitus toob esmakordselt vaatajate ette nii mitme riigi erakordsed, kuid laiemale publikule seni varjus olnud teosed.

Näitusel „Varjatud maailmade avardumine“ saab näha peamiselt psühhiaatriahaiglates või erihooldekodudes sotsiaalses isolatsioonis sündinud kunsti. Esindatud on ka kunstiteraapia seansside käigus või stuudios juhendajate käe all loodud tööd. Välja on pandud üle kahesaja teose kümne riigi ajaloolise ja kaasaegse autsaiderkunsti kogudest, kokku 59 autorilt. Kolme linna väljapanekud on omavahel mõtteliselt seotud, moodustades üksteist täiendava terviku.

Valga muuseumisse on koondunud majatäis portreid. Näitus keskendub enese ja teise kujutamise problemaatikale, mis on autsaiderkunsti (kuid mitte ainult) üks kesksemaid teemasid. Iseenda ja teise kujutamine on parim viis enda ja ümbritseva tundmaõppimiseks, püüd sellesse sobituda või sellele vastu hakata.

Tartu Ülikooli muuseumis eksponeeritakse näituse varaseimat kihistust, ajaloolisi teoseid 19. sajandi lõpust, 20. sajandi algusest. Väljapaneku vanimad tööd pärinevad Tartu Ülikooli psühhiaatriakliiniku arhiivi kogudest, kuid põhiosa moodustab Ungari Teaduste Akadeemia psühhiaatrilise kunsti kogu ja Katowices asuva Sileesia muuseumi kogu. Tuntumatest autoritest on esindatud autsaiderkunsti klassik Edmund Monsiel (1897–1962) ning Ungari van Goghiks nimetatud Pál István (1888–1944). Tartu ekspositsiooni põhiosa tegeleb psühhiaatriahaigla patsientide loominguga, kust omakorda avaneb vaade kahe eriilmelise kaasaegse kunstniku, Michael Golzi (sündinud 1957) ja Lembar Linderi (sündinud 1973) omamaailmadesse, millesse nad jäägitult usuvad ning kus elamine võib olla pelgupaik ja pääsetee.

Viljandis asuva Kondase keskuse ekspositsioon uurib loovuse müstilist alget, tegeledes nii universumiga ühenduses olevate visionääride kui ka oma ümbrust täpselt dokumenteerivate loojatega. Eksponeeritud tööd käsitlevad nii maist argipäeva kui ka kunstnike lennukamaid nägemusi. Teiste seas on esindatud maailmas kõrgelt hinnatud autsaiderkunstnikud Anna Zemánkova (1908–1986) ja Cecilie Marková (1911–1998), neist esimese tööd on valitud ka selle aasta Veneetsia kunstibiennaalile.

Näituse avamine kutsetega külalistele toimub Valgas neljapäeval, 30. mail kell 16, publikule on näitus avatud 1.06.–29.09.2024.

 „Varjatud maailmade avardumine“ kuulub Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 põhiprogrammi. Näitust saadab kataloog ja haridusprogramm.

Kuraatorituurid näitusel toimuvad järgmistel päevadel:

L, 8.06 kell 11 ja 15 Valgas

L, 8.06 kell 11 ja 15 Viljandis

N, 13.06 kell 19 Tartus 

L, 15.06 kell 12 Viljands

L, 27.07 kl 12 Viljandis

L, 3.08 kell 12 Tartus

L, 17.08 kell 12 Valgas

L, 31.08 kell 12 Viljandis

L, 14.09 kell 11 ja 15 Viljandis

L, 14.09 kell 11 ja 15 Valgas

L, 28.09 kell 12 ja 16 Tartus

L, 28.09 kell 12 ja 16 Viljandis

 

18. aprill. 2024

Loeng "Sibullilled aias"

Kena kevade on käes ja nüüd on just õige aeg rääkida sibullilledest, eriti tulpidest! Kuidas selle õiteiluga oma koduaias paremini ümber käia, just sellest tulebki 9. mail kell 16.00 Valga Muuseumisse rääkima Kristiina Kikkas. Kõik aiandushuvilised ja lillesõbrad on oodatud! 🙂
Kristiina Kikkas on kogenud aianduse entusiast ning omandanud Räpina Aianduskoolis maastikuehitaja ja Hiiumaa Ametikoolis linnaaedniku eriala, saavutades aianduses 4. taseme. Kristiina Iluaed OÜ asutajana keskendub ta aianduskoolitustele, nõustamisele ning aedade kujundamisele ja projektidele. Lisaks aiandusele huvitub Kristiina ka spordist, tervislikest eluviisidest, kokkamisest ja reisimisest.
 
 
Oma loengus „Sibullilled aias“ keskendub lektor järgmistele teemadele:
• Miks kasutada sibullilli aiakujunduses?
• Sibullilled jaotus - mis nad on ja kuhu istutada?
• Soovitusi sibullillede paigutamisel
• Valikukriteeriumid ja istutusaeg
• Ülesvõtmine, õige sügavus ja muld
• Hooldus, väetamine ja sibulakogumike jagamine
• Lillesibulate hooldus, haigused ja kahjurid
• Ajatamine, taluaedade sibulad, varjutaluvus ja pinnas
• Lemmikud - tulbid ja võrkiirised
09. aprill. 2024

Näitus "Kapist välja" Valga Muuseumis!

“KAPIST VÄLJA – RIIDED IHU JA ILMA VAHEL”

Miks saab viltida lambavilla aga mitte koeravilla? Kuidas töötab Core-Tex materjal? Miks tuleb õues kuivanud pesule juurde eriline meeldiv lõhn? Milliseid riideid tehakse puidust ja milliseid plastpudelitest? Miks linased kangad vajavad sirgeks triikimisel kõrgemat kuumust kui siid? Mida jutustavad sildid meie rõivastel? Kes leiutas takjakinnise ja kuidas ta selleni jõudis?

Tartu loodusmaja näitus räägib rõivaste lugusid. Teemadeks on erinevate materjalide päritolu, ajalugu, omadused, kasutusvõimalused, tootmise ja arendamise tehnoloogiad, samuti nende keskkonnamõjud. Riided meie seljas on üks kõige igapäevasemaid asju – täitsa hea on teada, millest on tehtud meie riided, kuidas erinevaid materjale toodetakse, milline on nende mõju keskkonnale ja millised on meie valikud.

Näitusel saab suurendusega vaadata erinevaid kiudusid, materjale ja kangatüüpe, mängida nööbimeres, uurida Malle ja Pelle rõivaste teekonda, tutvuda viie T-särgi isikliku elulooga, avada ja jälle kinni panna nööpe, pandlaid, haake, trukke ja trippe, otsida silte enda riietelt ja kohapeal olevatelt. Näitusel on mängimise võimalusi, ajarännakuid edasi ja tagasi. Saab proovida kedervart ja kangaspuid, nööbi õmblemist ja muudki.

Väljapanek on mõeldud tervele perele – mängulisi tegevusi leiab nii eelkooliealistele kui ka õpilastele, põnevat keskkonnaalast infot, nostalgia hetki ja ahhaa-momente aga jagub kuhjaga täiskasvanutele.

Näitus on eesti ja inglise keeles. Näituse loomist toetas Eesti Teadusagentuur.

 

 

14. veebruar. 2024

Üleskutse!

01. veebruar. 2024

Muuseumitund "Eesti lipu lugu"

Eesti lipu lugu

Eesti lipu sünni -ja elulugu on põnev ja seiklusrikas. Täna võime uhkusega nentida, et vaatamata ajaloo keerdkäikudele ja raskustele on see lipp säilitanud väga olulise koha eestlaste südames ja ka kõige karmimatel okupatsiooniaastatel ei unustatud teda kui üht rahvuslikku sümbolit. Muuseumitunnis Eesti lipu lugu kuulavad õpilased ettekannet Eesti lipust ja saavad ise valmistada väikese lipu.

Õppeained: eesti keel, ajalugu, ühiskond, tehnoloogia

Registreeri: liisi.sagar@sknord.ee või tel: 7668864

Hind : 2.-

Tunni kestvus : 90 min.

 

22. jaanuar. 2024

Näitus "Sa ei oska maalida!" Valga Muuseumis

Kunstiajaloo lühiülevaade Valga Muuseumis

 

Teisipäeval, 30. jaanuaril kell 16.00 avatakse Valga Muuseumis näitus „„Sa ei oska maalida!“ Eesti kunstiajaloo lühikokkuvõte“. Näituse kuraator on Peeter Talvistu. Tartust sõidab avamisele ERIBUSS!

 

Viiendat korda organiseerib Tartu Kunstnike Liit Valga Muuseumi galeriis näituse, mis tänavu pakub maalikunsti kaudu lühikest ülevaadet Eesti kunstiajaloost 19. sajandi biidermeierist 21. sajandi post-maalini. Kaasatud autorid ja teosed markeerivad meie kunstiloo olulisi ja lausa pöördelisi momente, teoste valmimise ajal aga on nii mõnigi kord seatud kahtluse alla loodu kunstiline väärtus.

 

Selliste momentide hulgas on esmased Itaaliast kaasa toodud naturalisminäited, automatistlikult paberile tõmmatud värvilised jooned, igikestvalt südamesse ja pintslisse kätketud pallaslik impressioon ning reaalsusekildude lõuendile kandmine slaidiprojektori abil. Ikka ja jälle kipub keegi sellistel hetkedel kas publiku, arvustajate või teiste loojate hulgast ütlema, et see pole päriselt kunst või „Sa ei oska maalida!“, kuid sama sagedasti saavad just nendest momentidest hiljem meie kunstiloo olulised verstapostid. See näitus sisaldab ühte valikut seda sorti momentidest.

 

Näitusel osalevad kunstnikud Julie Hagen-Schwarz, Ado Vabbe, August Jansen, Johannes Saal, Lola Liivat, Enn Tegova, Alar Tuul ja Mihkel Ilus. Enamik teoseid pärineb Tartu Kunstimuuseumi kollektsioonist. Näituse graafiline kujundaja on Katrin Nõu.

 

Kuna Tartu ja Valga vaheliste ühistranspordi ühenduste arv on piiratud, sõidab avamisele eribuss. Buss stardib Tartust 30. jaanuaril kell 14.30 Tartu Kunstimaja eest ja alustab tagasisõitu Valgast Tartusse kell 18.00. Edasi-tagasi sõidu eest tuleb tasuda 5 eurot (kohapeal sularahas). Koha broneerinimiseks on vajalik ETTEREGISTREERIMINE aadressil sekretar@kunstimaja.ee 29. jaanuariks.

 

Näitus on avatud 2. märtsini.

 

Lisainfo:

 

Peeter Talvistu

Kuraator

talvistu@gmail.com
5650 7782

 

Valga Muuseum, Vabaduse 8

www.valgamuuseum.ee

T–R 11–18, L 10–15

Näitust on toetanud Eesti Kultuurkapital, Tartu linn, Valga linn, Valga Muuseum

19. jaanuar. 2024

Fotoretk

 

 Fotoretk „VABADUSSÕJA AUSAMBAD VALGAMAAL“

Saabuva Eesti Vabariigi 106. aastapäeva tähistamiseks korraldab Valga Muuseum 22. veebruaril 2024 väljasõidu maakonna Vabadussõja mälestusmärkide juurde. Ootame osalema kõiki huvilisi, kes jäädvustaksid neid ausambaid ja sel retkel nähtut fotodel, millest valikut saab hiljem näha Valga Muuseumi kodulehel.

 

Külastame ausambaid Lüllemäel, Otepääl, Tõrvas ja Valgas. Bussireisi ajal saab kuulata giidi vahendusel ajaloolist ülevaadet sammastest ning Vabadussõja sündmustest. Buss väljub Valga muuseumi juures olevast parklast kell 10.00 ning bussisõit on osalejatele tasuta. Toitlustamine soovi korral vahepausil omal kulul. Fotoretke pikkus on umbes 5 tundi.

 

Registreerimine ja lisainfo: priit@valgamuuseum.ee ; 766 8868 või 5647 4257

Oled oodatud huvitavale elamusele!


Uudiste arhiiv
Ava ostukorv