Menüü

Galerii

Vali aasta ja kuu
Teisipäev
18
jaanuar kuni 30.06

Näitus "Supervõimekas nahkhiir"

 

 

Eesti Loodusmuuseumi ja Eestimaa Looduse Fondi koostöös valminud näitus tutvustab nahkhiirt läbi tema erakordsete ja silmapaistvate võimete.

Näituse avamine 18. jaanuaril kell 14.30.

Nahkhiirte kohastumused maailma erinevates elupaikades hakkamasaamiseks on tähelepanuväärsed, nad suudavad kottpimedas vigurlennul navigeerida ja pelgalt kuulmise kaudu jahti pidada, päevade kaupa alaspäi rippumine või lennult tagajalgadega endale putuka suhu suunamine on nahkhiire jaoks käkitegu.

Näitus „Supervõimekas nahkhiir“ jääb Valga muuseumi õuel ööpäevringselt avatuks, et Valga linna elanike ja külaliste ette tuua nahkhiirte kümme kõige erilisemat kohastumust. Näitusel saab teada ka seda, miks on nahkhiired superabilised aias ja põllul ning kuidas nad osavate hiilijatena meile ootamatult tuppa või keldrisse „tekivad“.

Suveni on nahkhiirtega lähemalt tuttavaks saamiseks Eesti Loodusmuuseumis Tallinnas avatud ka näitus „Hirmus armas nahkhiir“, mis pälvis möödunud Eesti Muuseumide aastaauhindade jagamisel 2020. aasta parima ajutise näituse tiitli. „Supervõimekas nahkhiir" on näituse „Hirmus armas nahkhiir” lendnäitus. Näitusel tutvustatakse supervõimed eesti, inglise ja vene keeles. Näituste valmimist toetas Euroopa Liidu LIFE'i programm läbi projekti „Tiigilendlase (Myotis dasycneme) elupaikade parandamine Eestis“.

 

Näituse koostajad:
Kuraatorid
: Rauno Kalda, Oliver Kalda (Eestimaa Looduse Fond), Lennart Lennuk (Eesti Loodusmuuseum)
Meeskond: Madli Karjatse, Ulla Villem, Kätlyn Metsmaa (Eesti Loodusmuuseum), Lauri Klein (Eestimaa Looduse Fond), Helen Küppas (Motor)
Graafiline disain: Teele Strauss, Meelis Krošetskin (Motor)
Tootmine ja paigaldus: Digiprint
Tekstide toimetamine: Sigrid Ots (Keelevaatleja)
Tekstide tõlkimine: Luisa Tõlkebüroo, Anna Mar

 

 

Kolmapäev
06
aprill kuni 30.06
kell 16:00

Nutinäitus "Jutud Eesti kaladest ja kaluritest"

 

 

Kalanduse teabekeskus ja Valga Muuseum kutsuvad interaktiivsele koguperenäitusele "Jutud Eesti kaladest ja kaluritest".

Näituse avamine toimub 6. aprillil kell 16.

Tule ja uudista Eesti kalade ja kalurite põnevat maailma! Oled väike või suur, noor või kogenud kalandushuviline – siin saad uusi ning huvitavaid teadmisi Eesti kaladest, kalapüügist ja kaluritest.

Võta kaasa nutitelefon ja pane end proovile osavus- ja nuputamismängudes – meie kalandusmängus on kõik võitjad!

Kui Sul nutitelefoni pole, küsi näituse uudistamiseks vastuvõtulauast tahvelarvuti.


Näitus jääb avatuks juuni lõpuni ning on külastajatele tasuta.

Näitus valmis Euroopa Merendus- ja Kalandusfondi toel.

Kolmapäev
08
juuni kuni 03.07
kell 16:00

Näitus ja kontsert "Valga Muusikakool 100"

 

 

Näitus on pühendatud Valga Muusikakooli 100. sünnipäevale. Avamisel 8. juunil kell 16.00 esinevad Valga Muusikakooli õpilased.

Valga muusikakool, mis Tartu ja Tallinna muusikakooli asutamise järel oli Eestis kolmas, alustas tööd 1922. aastal seitsme õpetaja ja 85 õpilasega. Esimesed erialad, mida koolis õpetati, olid klaver, viiul ja laulmine ning tegutsema asuti „Säde“ seltsi maja neljandal korrusel.

Näitus „Valga Muusikakool 100“ võtab kokku saja-aastase perioodi kooli arengust sõnas ja pildis, esitledes olulisi tahke kooli kujunemises, nagu seda on kultuuriline taust, majandamise probleemid, poliitilised tõmbetuuled, säravad persoonid jne. Näitusel saab tutvuda ka hinnalise „Valga Laste Muusikakooli tentaamenite raamatuga“, mis sisaldab õpilaste hinnetelehti aastast 1949.

Näituse koostamisel on kasutatud Ants Loosi ja Hans Salmi raamatu „Muusikast helisev maja“ materjale.

Näituse pani kokku Neeme Punder koostöös Valga Muusikakooli töötajatega. Fotosid aitas valida Priit Riemann, tekstid toimetas Margit Behrsin, kujundas Tõnu Kukk.

Teisipäev
05
juuli kuni 31.07
kell 16:00

Näitus "Mehed teevad käsitööd"

 

 

Näitus avaldab lugupidamist meeste erinevatele käelistele oskustele ja  julgustab mehi käsitööd tegema. Kuraator Meelis Kihulane on rahvapärase puutöö meister ja õpetaja ja Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö liidu traditsiooniliste puutöö tehnikate mentor.

Eesti Käsitöö Maja

Kuraator – Meelis Kihulane

Kujundaja – Kadi Pajupuu, Marilyn Piirsalu

Fotod – Sandra Urvak

Teisipäev
05
juuli kuni 31.07
kell 16:00

Näitus "Pritsunaised"

 

 

Näitus „Pritsunaised“ mõtestab naiste olulist rolli Eesti tuletõrjes ja päästes läbi aegade.

Eesti tuletõrje algusaegadel olid just naised need, kes kogusid tuletõrje tehnika ja toimimise tarvis kapitali. Aja möödudes hakkasid naised ka päästetöödel osalema – algselt pigem toetavates rollides, hiljem ka aktiivselt kustutus - ja päästetöödes kaasa lüües.

Näitusel on kaardistatud naiste ametikohtade muutused 20. sajandil, mis annab vaatajale üldisema konteksti erinevatest ajajärkudest ning ametitest. Eksponeeritud on ajaloolised fotod naiste tegevustest tuletõrjes, vormid ja tööriided erinevatest ajastustest ning video-teos komandodes toimuvast igapäevaelust.

Näituse eesmärgiks on  pöörata tähelepanu naistele, kes läbi ajaloo on tegelenud alaga, mida on eelkõige seostatud meeste ning maskuliinsusega.

Näituse koostajad

Kuraatorid: Triin Kerge, Janet Laidla, Ivo Paulus

Meeskond: Kairi Priimets, Sander Muhu, Andres Muts

Kujundus: Malle Jürgenson ja Krista Lepland (Laika, Belka & Strelka)

Laupäev
16
juuli
kell 12:00

Kasetohu töötuba

 

 

Töötuba toimub Valga Muuseumis ning on pühendatud rahvapärasele puutööle. Töötoa käigus tutvustatakse osalejaile kasetohu kasutusvõimalusi ja ajalugu, saab teada, millal tohtu koguda, kuidas varuda, säilitada ning kasutamiseks ette valmistada, õpitakse õigeid töövõtteid. Valmistame soolatopsi.

Juhendajad: Imbi ja Andres Rattasepp

Osavõtutasu 5€.

Registreerimiseks kirjuta: margit@valgamuuseum.ee

 

Töötuba toetavad Eesti Kultuurkapitali Valgamaa ekspertgrupp ja Valga vald.

 

 

Ava ostukorv