Oleme avatud
Kolmapäevast laupäevani 11–18
Pühapäeviti 10–15
v.a RIIGIPÜHAD
Alates 2023. aastast jõuab Nukuteatrimuuseumi rändnäitus „Teatrinukkude võlumaailm“ paikadesse üle Eesti. Nukuteatrimuuseum asub Tallinna vanalinnas Eesti Noorsooteatri kõrval ning on koduks üle 800 teatrinukule, kes on kunagi laval üles astunud.
Rändnäitus on lühivorm Nukuteatrimuuseumi püsiekspositsioonist ning pakub sellega sarnaselt teadmisi ajaloost, võimalust ise teatrinukkudega mängida ning tutvuda lavastust ettevalmistava protsessiga.
Rändnäitus koosneb väikestest teatrinukkude lavadest, millel igaüks saab proovida näitleja ametit. Näitus tutvustab kõige rohkem levinud nukuliike – varjunukke, lauanukke, käpiknukke, varrasnukke ning marionette. Kõikide nende liikidega on võimalik tutvuda nii Nukuteatrimuuseumi püsikspositsioonis kui ka rändnäitusel. Igat nukuliiki esindab üks või mitu näidet Nukuteatri (tänase Eesti Noorsooteatri) kunagistest lavastustest. Enamjaolt on tegemist väärtuslike originaalnukkude koopiatega, mille on valmistanud Eesti Noorsooteatri nukumeistrid. Näitusele on valitud nukud läbi 70 aasta. Nukkude valik peegeldab ka Nukuteatri endisi ning praeguseid kunstilisi juhte ja peakunstnikke.
Näituse kuraator: Gerli Mägi
Kujundus ja teostus: Loovagentuur PULT
Projektijuht: Iti Niinemets
Toimetaja: Helena Läks
Brošüüri kujundaja: Helmi-Elfriede Arrak
Nukkude koopiate valmistajad: Annika Aedma, Evelin Vassar, Mihkel Vooglaid
Täname: Teatri- ja Muusikamuuseum
8. juunil kell 13 antakse Valgas Säde pargis (halva ilma korral Valga Muuseumis) üle järjekordne August Gailiti nimeline novelliauhind. Novelliauhina laureaadiks valis žürii sel aastal Katariina Libe ja tema novelli "Enesetapja".
Kirjandussündmuse ajakava:
13.00 Esineb pärimusmuusik Koidu Ahk
13.15 Žürii esimehe Jaanus Vaiksoo sõnavõtt
13.20 Valga vallavanem Monika Rogenbaum annab üle auhinna
13.25 Auhinnasaaja Katariina Libe sõnavõtt
13.35 Esineb pärimusmuusik Kodu Ahk
13.50 Skulptor Jaak Soansi loeng “Skulpturaalsed jalajäljed Valgas” toimub Valga Muuseumis.
Kirjandussündmust toetab Kultuurkapitali Valgamaa ekspertgrupp, Valga vald, Valga Muuseum, Valga Keskraamatukogu.
August Gailiti nimeline novelliauhind antakse välja kaheksandat korda.
8. juunil, algusega kell 16.00 toimub Valga Muuseumis trükise "Elavad vanalinnad. Valga" esitlus.
Kingitusena ootavad esitlusel osalejaid tasuta trükisoojad raamatud.
Trükiste sari „Elavad vanalinnad“ avab üheksa Eesti linna – Haapsalu, Kuressaare, Lihula, Paide, Pärnu, Rakvere, Valga, Viljandi ja Võru – muinsuskaitseala loo kohalike inimeste vaatenurgast. Trükistes tutvustatakse vanalinnade väärtusi ja kujunemist ning uuritakse, mis on vajalik selleks, et sünniks nüüdisaegne, kestlik ja elav linnasüda. Vanalinn on väikelinna elu tuiksoon, mis koondab endasse igapäevaeluks vajalikke linnalisi funktsioone ja mitmekesiseid ruumilisi kihistusi, aga ka linna sotsiaalse keskme. Igas vanalinnas on peidus sellele linnale omane identiteet.
Trükised on koostatud koostöös kohalike kogukondadega Muinsuskaitseameti ning Norra Kultuuripärandi Ameti partnerprojekti „Ajalooliste linnasüdamete elavdamine ja kohalik areng kultuuripärandi kaudu“ raames. Projekti rahastati Euroopa Majanduspiirkonna ning Norra toetuste 2014.–2021. aasta programmist „Kohalik areng ja vaesuse vähendamine“
Trükis on eesti keeles, raamatu lõpus on ingliskeelne kokkuvõte.
Olete oodatud osalema!
Lühiloengus antakse ülevaade Eesti arheoloogilistest ja etnograafilistest kõlavöödest ning vööde rollist rahvakommetes. Põhiosa töötoast on praktiline – õpitakse kõlavöö mustri lugemist ja mustri põhjal vöö üles rakendamist ning kudumist.
Õpituba juhendab pärandihoidja Marit Külv.
Osalemistasu on 10€, materjal on hinnas.
Kohtade arv on piiratud, registreerimine margit@valgamuuseum.ee
NB! Kui sul on kindel mustrisoov, kas kihelkonna järgi või lihtsalt mõni meeldiv muster, anna sellest registreerimisel teada.
Õpitoa toimumist toetab Eesti Kultuurkapitali Valgamaa ekspertgrupp.
Alkohol on käinud eluga pikalt kaasas, kultuuriga üsna selle algusest peale. Alguses oli see pigem raviotstarbe või rituaalse tähendusega.
Alkoholil on pikk ja värvikas ajalugu. Selle eesmärgipärane tootmine on küll ühine paljudele kultuuridele, kuid geograafilised, religioossed, kultuurilised ja sotsioloogilised eripärad loovad maailma eri piirkondade ja rahvaste jookides erakordselt nauditava mitmekesisuse. Igaüks võib leida midagi oma maitsele sõltuvalt tujust, tervisest, seltskonnast ja veel mitmetest asjaoludest. Kuid nii nagu süüa, riietuda ja üldse elada on võimalik kvaliteetsemalt ja kultuursemalt, kusjuures see ei ole kindlasti seotud jõukusega, nii on ka võimalik juua kultuurselt. See on kultuuri osa, mis settinud läbi aja.
Viskiklubi UBC president Toomas Tiivel räägib alkoholi ajaloost, valmistamisviisidest ja tähtsusest erinevates kultuuriruumides.
Ettekanne on tasuta.