07. juuni. 2019

Ivar Feldmann toob sepakunsti Liivimaa Maapäevale

Iidset sepakunsti tutvustab Liivimaa Maapäeval Ivar Feldmann, kes on juba üle 30 aasta sepatööga oma igapäevast leiba teeninud. Ivari sõnul on sepistamisel kõige olulisem kannatlikkus ja õigete nippide-trikkide tundmine. Sepatöö olevat justkui klaverimäng, kus iga klahvi tuleb vajutada õigel ajal.

Liivimaa Maapäeval demonstreerib Ivar naelade, ehete ja teiste väiksemate sepiste valmistamist traditsiooniliste sepatööriistade abil. Kõiki sepiseid on võimalik kohapealt ka kaasa osta!

Tule ja vaata oma silmaga, kuidas metallitükist sünnivad imelised sepised!

05. juuni. 2019

Muuseum on täna, 5.juunil, suletud

Töötaja haigestumise tõttu on muuseum täna, 5.juunil, suletud. Vabandame!

Museum is closed today on 5th of June. We appologize for inconvinience!

03. juuni. 2019

Soome suursaatkond tuleb Liivimaa Maapäevale

600 aastat tagasi kogunenud Liivimaa Maapäevadel olid tihti teemaks suhted lähinaabritega - kas rünnata või püüda teha koostööd? Tänaseks oleme astunud suure sammu edasi ja võime ennast Euroopas küllaltki kindlalt tunda.

Külalised Soomest jagavad infot Soome Euroopa Liidu eesistumise kohta, näidatakse innovatiivseid loodushoidlikke materjale, pakutakse Fazeri šokolaadi ja Karjala pirukaid. Kõik on teretulnud Soome suursaadikuga juttu ajama!

03. juuni. 2019

Meisterda endale kalanahast rahatasku!

Liivimaa Maapäeval, 13.juulil, saad meisterdada endale kalanahast rahatasku või nahast võtmekodu. Juhendaja Birgit Tuulemets. Töötoad alustavad kell 16.00.

30. mai. 2019

Nüüd on võimalik külastada näitust "Hälli kiigutaja" oma nutiseadmes

Näitust "Hälli kiigutaja" külastas meie muuseumi galeriis rekordiliselt üle 1000 huvilise. Nüüd saab populaarset näitust külastada ka veebi vahendusel. Koostasime näitusest väikese kokkuvõtliku ülevaate: näitus koju!

Valga Muuseumi näitus Hälli Kiigutaja on kingitus Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks, sest iga rahva ja rahvuse püsimise tagab häll – hoolitsemine pere, suguvõsa ja rahva hälli eest. Soovime austada hällide valmistajaid, emadust, isadust, ämmaemandaid, titeteki kudujaid ja hälli kiigutajaid ning säilitada infot sünniga seotud kombestikust.

Einike Mölderi intervjuu suitsusauna sünnipärimusest

Veel sada aastat tagasi sünnitasid naised suuremalt jaolt saunas või kodus, viimane teadaolev saunasünnitus oli Võrumaal, Haanjas 1978. aastal. Suitsusaun on olnud eestlastele omane ja püha paik juba kauges minevikus. Eda Veeroja arvates on seal kättesaadavad esivanemate oskused ja teadmised. Suitsusaunas sünnitati, raviti haigeid ja hoiti surnuid. Kuidas vanemaid suitsusauna sünnipärimuse kombeid tänapäeval kohandab Einike Mölder, sellest vestlesime Haanjas 5. veebruaril 2019. aastal.

Intervjuu Tiina Tuhkanen-Kostrovaga Valga haigla sulgemise tähendusest

Iga lapse sünd on kordumatu ime. Ühelt poolt on rasedus, sünnitus ja vastsündinuga ümber käimine loomulik ja meile justkui looduse poolt kaasa antud, kuid teiselt poolt tugevalt sõltuv ümbritsevast kultuurist ja selle muutustest. Kaasaegses maailmas mõjutavad lapse sündi lisaks seadused ja rahalised vahendid, millega riik soovib tagada võimalused sünnitamiseks, emaduse ja lapsepõlve kaitse. Iga rahva ja rahvuse püsimise tagab häll – hoolitsemine pere, suguvõsa ja rahva hälli eest. Kuidas Valga sünnitusosakonna sulgemine on mõjutanud kohalikke, sellest räägib meile Tiina Tuhkanen-Kostrova Valgas, 15. veebruaril 2019. aastal.

30. mai. 2019

Liivimaa Maapäeval saab tutvuda keskaegsete piinariistadega

Keskaja Euroopas oli füüsiline karistamine normiks. Ka tänapäeva mõistes kõige pisemate eksimuste eest võis kaotada pea või paremal juhul mõne jäseme. Karistati ka ketserluse ehk teisitimõtlemise eest kui sinu usk ei langenud kokku kiriku ametlike seisukohtadega.

Kuivõrd piinariistad kuulusid keskaja argipäeva, saad Liivimaa Maapäeval tutvuda häbiviiuli, ketseri kahvli, häbiposti ja veel teistegi piinariistadega.

Piinariistad jõuavad Liivimaa Maapäevale tänu Ajakeskus Wittensteinile ja Keskaja Elamuskeskusele Archebald Kuressaares.

29. mai. 2019

Mõõgavõitlus oli keskajal argioskus

Erinevalt tänapäevast oli sõjapidamine ja mõõgavõitlus keskajal rohkem üleüldisesse kultuuri integreeritud. Lisaks lahinguväljadel toimunud võitlustele, võisid omavahel mõõgad ristata ka linnakodanikud või aadlimehed, kes lahendasid tihti nii omavahelisi auküsimusi, või muid erimeelsuseid. Mõõgavõitluse näol oli paljude inimeste jaoks tegu sama tavalise ja loomuliku oskusega, nagu tänapäeval võiks pidada autoga sõitmist.

Liivimaa Maapäeval saad omal nahal proovida, mis tunne oli osaleda keskaegses mõõgavõitluses!