Uudised

25. september. 2018

2. oktoober 16:00 Annika Haasi raamatu "Meie, mustlased" esitlus

Koos näituse „Miranda – mustlaste holokaust" avamisega esitletakse Valga Muuseumis raamatut “Meie, mustlased”, mille autoriks Annika Haas.

Annika Haasi tööd on Valga muuseumikülastajale tuttavad – nimelt 2013. aastal avati siin tema näitus „Meie, mustlased“ koostöös etnoloogiamagistrant Reena Purretiga. Projekti raames intervjueeriti ja jäädvustati ka paljude Valga mustlaste eluolu. 2015. aastal tekkis Annika Haasil idee, kuidas varjatud ja põneva kogukonna igapäevaseid tegemisi veelgi paremini tutvustada. Eestis on mustlastega tegeletud peamiselt teadusliku uurimise tasandil, kuid elulähedasemal viisil kogutud kõnekat materjali on nende kohta vähe. Fotograaf jagas Overall Eesti abiga mustlaslastele üle Eesti välja pisikesed pildimasinad ning kahe aasta jooksul jäädvustasid nad kõike seda, millest nende elu koosneb ja mis on neile tähtis. Fotoprojektis osalesid kogukonna noorema põlvkonna esindajad Valgast, Tartust, Varstust, Maardust, Kohilast, Tapalt, Kallastelt ja Paldiskist. Näitusega samanimeline raamat “Meie, mustlased” avab ukse paralleelmaailma kunstniku kui kõrvaltvaataja perspektiivist ja sisekaemusena roma laste silmade kaudu, lõhkudes stereotüüpe ja ärgitades barjääride murdmiseks omavahelist suhtlust.

Raamatu sünnile on kaasa aidanud väga paljud head inimesed ja organisatsioonid:

Haridus- ja teadusministeerium, Overall Eesti/Canon, Integratsiooni Sihtasutus, Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse ja EV100 ühine kunstiprogramm „Rändajad ja kohanejad“, Kultuurkapital, Olympic Casino Eesti AS, Silberauto AS, OÜ Telliskivi Maja, OÜ Fotobrigaad, AS Saint-Gobain Ehitustooted, Juhan Kuusi Dokfoto Keskus, Okupatsioonide Muuseum, kõik head Hooandjad ja raamatu projektijuht Külli Lupkin.

30. august. 2018

6. oktoobril toimub Mihklilaada raames Valga Muuseumis kodukeediste võistlus

Juba vanarahvas teadis öelda, et Mihklipäevaks on kõik keedised keedetud ja sahvris riiulil. Algas tubane moosi maitsmise periood.

Valga Muuseumi ja Muuseumisõprade Seltsi poolt koos Valgamaa Kutseõppekeskusega selgitatakse välja 6. oktoobril Mihklilaadal parima kodumoosi valmistaja. Meie eesmärgiks on tõsta au sisse tervislik ja maitsev kodumoos, põlistada tema valmistamise saladused ja säilitada vanaema retseptid ning pärjata parimaid kodukeediste kokkukeetjad.

Konkurss toimub kahes kategoorias:
1. magusad moosid
keedetud

2. krehvtised keedised
keedetud


Konkursikeedise esitatav kogus on vähemalt 1 liiter, purk peab olema korralikult suletud ja markeeritud keedist iseloomustava nimega. Palume koos keedisega esitada sama nime kandev kinnine ümbrik, kus on kirjas valmistaja nimi ja kontakt, lisaks keedise retsept ja kirjeldus.
Konkursikeediseid võetakse vastu Valga Muuseumis (Vabaduse 8) 1. septembrist kuni 6. oktoobrini, kus neid säilitatakse säilitusnorme järgiva temperatuuriga külmikus.
Rahvast kutsutakse keediseid hindama Valga Muuseumisse laupäeval, 6. oktoobril kell 10:00–12:45 

Parimad keedisemeistrid kuulutatakse välja ja auhindu jagatakse kell 13:00 Valga Kultuuri- ja Huvialakeskuse esisel platsil.

24. august. 2018

Sünnipärimuse kogumine viis Valga Muuseumi töötajad suitsusauna

Projekti "Hälli kiigutaja" raames külastasid Valga Muuseumi töötajad Mooska suitsusauna, kus koos talu perenaisega Eda Veerojaga käidi saunas ja koguti saunaga seotud sünnipärimust. Meie käigust avaldata vahva lugu Maalehes, mida saab lugeda siit.

 

24. juuli. 2018

Valga Muuseum kogub sünnitusega seotud mälestusi ja esemeid

Iga lapse sünd on kordumatu ime. Ühelt poolt on rasedus, sünnitus ja vastsündinuga ümber käimine loomulik ja meile justkui looduse poolt kaasa antud, kuid teiselt poolt tugevalt sõltuv ümbritsevast kultuurist ja selle muutustest. Kaasaegses maailmas mõjutavad lapse sündi lisaks seadused ja rahalised vahendid, millega riik soovib tagada võimalused sünnitamiseks, emaduse ja lapsepõlve kaitse.

Valga muuseum soovib koguda sünnilugusid, rasedusega ja väikelastega seotud mälestusi, sh nõukogude ajast ja ka tänapäevast.

Kogutud materjalist valmib näitus „Hälli kiigutaja". See on meie kingitus Eesti Vabariigi sajandaks sünnipäevaks, sest iga rahva ja rahvuse püsimise tagab häll – hoolitsemine pere, suguvõsa ja rahva hälli eest. Soovime austada hällide valmistajaid, emadust, isadust, ämmaemandaid, titeteki kudujaid ja hälli kiigutajaid ning säilitada infot sünniga seotud kombestikust tulevastele põlvkondadele. 

Valga muuseum on tänulik, kui võtad hetke aega ja vastad küsitlusele lisatud lingi kaudu https://goo.gl/forms/vi7QvhOJrTJUkIet2

Vastuseid uurimustööle võib saata ka e-maili teel: marju@valgamuuseum.ee, aadressil Vabaduse 8, 68204 Valga või tuua isiklikult Valga muuseumisse kohale.

Samuti kogume "Hälli kiigutaja" näituse jaoks erinevaid esemeid ja fotosid, mis on seotud sünniga, imikuea ja lapse kasvatamisega.

Sobivate esemete olemasolul või annetamise soovi korral võta palun ühendust e-postil: marju@valgamuuseum.ee või mobiiltelefonil: 5590 0379.

https://www.youtube.com/watch?v=K2lzOxvO7oQ


Uudiste arhiiv