24. juuli. 2018

Valga Muuseum kogub sünnitusega seotud mälestusi ja esemeid

Iga lapse sünd on kordumatu ime. Ühelt poolt on rasedus, sünnitus ja vastsündinuga ümber käimine loomulik ja meile justkui looduse poolt kaasa antud, kuid teiselt poolt tugevalt sõltuv ümbritsevast kultuurist ja selle muutustest. Kaasaegses maailmas mõjutavad lapse sündi lisaks seadused ja rahalised vahendid, millega riik soovib tagada võimalused sünnitamiseks, emaduse ja lapsepõlve kaitse.

Valga muuseum soovib koguda sünnilugusid, rasedusega ja väikelastega seotud mälestusi, sh nõukogude ajast ja ka tänapäevast.

Kogutud materjalist valmib näitus „Hälli kiigutaja". See on meie kingitus Eesti Vabariigi sajandaks sünnipäevaks, sest iga rahva ja rahvuse püsimise tagab häll – hoolitsemine pere, suguvõsa ja rahva hälli eest. Soovime austada hällide valmistajaid, emadust, isadust, ämmaemandaid, titeteki kudujaid ja hälli kiigutajaid ning säilitada infot sünniga seotud kombestikust tulevastele põlvkondadele.

Valga muuseum on tänulik, kui võtad hetke aega ja vastad küsitlusele lisatud lingi kaudu https://goo.gl/forms/vi7QvhOJrTJUkIet2

Vastuseid uurimustööle võib saata ka e-maili teel: marju@valgamuuseum.ee, aadressil Vabaduse 8, 68204 Valga või tuua isiklikult Valga muuseumisse kohale.

Samuti kogume "Hälli kiigutaja" näituse jaoks erinevaid esemeid ja fotosid, mis on seotud sünniga, imikuea ja lapse kasvatamisega.

Sobivate esemete olemasolul või annetamise soovi korral võta palun ühendust e-postil: marju@valgamuuseum.ee või mobiiltelefonil: 5590 0379.

02. mai. 2018

Projekt 100 teraviljapeenart

2. mail alustavad Väikesed Muuseumisõbrad projektiga "100 teraviljapeenart"

17. aprill. 2018

Muuseumiöö ekskursioon 19. mai algusega 10:00

Veidi rohkem kui kuu aja pärast, 19. mail toimub taas üle-eestiline muuseumiöö „Öös on pidu“, mille raames korraldab Valga Muuseum traditsioonilise bussiekskursiooni. Seekord külastame Valgamaa mõisasid ja tutvume siinse mõisakultuuriga.

Muuseumiöö korraldusmeeskonna sõnul on muuseumiöö peo-teema kantud sellest, et Eesti riik tähistab sel aastal oma 100. aastapäeva. Valga Muuseum kutsub kõiki huvilisi EV100le pühendatud Säde Aiapeo raames osalema muuseumiöö nädalal peoteemalistes töötubades, erinevates tegevustes Valga Muuseumis 19. mai õhtul ning bussiekskursioonile.

Bussireisil uurime, kuidas on läbi aegade Valgamaa mõisate ja lossi parkides pidusid peetud, milliseid riideid kanti umbes 100 aastat tagasi ja mida söödi? Saame näha uhket arhitektuuripärandit ja losside ning mõisate parke, kuulda legende ja tutvuda Valgamaa ajalooga.

Ekskursioonil on meid lahkesti vastu võtmas Kaagjärve, Karula, Pikajärve mõis (Cantervilla loss), Sangaste loss ja Hummuli mõis. Ekskursioon toimub 19. mail 2018 algusega kell 10.00 Valga Muuseumi tagusest parklast ja orienteeruva lõpuga orienteeruvalt kell 16.00.

Huvilistel palume registreeruda priit@valgamuuseum.ee või tel: 7668868 kuni 14. maini või kuni kohtade täitumiseni. Kaasa võtta piknikukorv, 2 eurot (Sangaste giidituur on tasuline) ja loomulikult hea tuju!