Oleme avatud
Teisipäevast reedeni 11–18
Laupäeviti 10–15
v.a RIIGIPÜHAD
Vastseliina Rahvamajas avatakse rändnäitus “Hälli kiigutaja - Mahasaanu”
Näitus “Hälli kiigutaja - Mahasaanu” toob vaatajateni läbilõike viimase sajandi sünnipärimusest ja laste kasvatamisega seotud arusaamadest. Rändnäitus saab avalöögi 20. septembril kell 15 Vastseliina Rahvamajas.
Näitusega soovitakse austada emadust, isadust, ämmaemandaid, hällide valmistajaid, titeteki kudujaid ja hälli kiigutajaid ning säilitada infot sünniga seotud kombestikust. Fotode ja mälestuskatkete vahendusel on näitusekülastajal võimalik rännata ajas tagasi oma lapsepõlve ning isegi kuni 100 aasta tagusesse aega. Möödunud sajand on laste kasvatamises ning sünnitusabis toonud kaasa suuri muutusi nii olmetingimustes kui uskumustes.
Näituse üks koostajatest, Marju Rebane kogus Valga sünnitusmaja sulgemise järel endiste Valga Haigla sünnitusosakonna töötajate mälestusi. Lastearst Viive Laks on meenutanud: “Valga Haigla uus maja oli justkui solgiaugust paleesse hüppamine.” Valga Haigla oli esimene uus haigla Eestis, mis avati 1997. aastal. “ Emadus on läbi aegade olnud austatud ja hoitud kui ime, nii bioloogiline kui ka kosmiline ime, ent naiste võimalused sünnitamiseks on olnud 100 aasta jooksul Eestis väga erinevad,” selgitas Rebane. “Iga laps, kellele sa sünni hetkel käed alla paned, annab sulle esimese puudutusega kingituse!” on öelnud ämmaemand Hilja Kukk,” toob Rebane näiteid. “Lapsed on sündinud alati armastusest - oodatud toetava haigla personali ja lapsevanemate poolt “ lisab Rebane.
Teine näituse koostaja, Marit Külv keskendus uurimisel vanemale perioodile, leides sealt huvitavad paralleelle tänapäeval levivate trendidega. “Taas on võimalik planeerida assisteeritud kodusünnitust, leidub peresid, kes tähistavad vanade kommete kohaselt lapsele nime panekul varrusid ning pärast ühekordsete mähkmete vaimustust on paljud emad leidnud tee varasemalt levinud naturaalsete riidest mähkmete juurde,” toob Külv mõned näited.
Rändnäitusele on eelnenud Valga muuseumi, Rõngu Rahvamaja ja Võrumaa Kultuurikoja näitused koos välja antud raamatuga “Lõuna-Eesti pulma -ja sünnipärimus 20. sajandi algusest tänapäevani”. Näitus jääb Vastseliina Rahvamajas avatuks kuni 31. oktoobrini ning liigub seejärel edasi teistesse Lõuna-Eesti kultuuriasutustesse. Näitus saab teoks tänu Valga Muuseumi, Eesti Kultuurkapitali Rahvakultuuri Sihtkapitali, Valga -ning Võrumaa Ekspertgrupi rahalisele toetusele.
Lisainfo:
Marju Rebane
+372 55900379