Menüü
Vali aasta ja kuu
Kolmapäev
01
detsember kuni 29.01
Kell 16:00

Näitus "Talvised tööd talus"

Näituse avamine 1.detsembril kell 16.

Talurahva eluring ja toimetused põhinesid aastaaegade vaheldusel, mis omakorda olid jaotatud suve- ja talveperioodiks. Nende piiripunktideks olid sügisel mardipäev 10. novembril ja kevadel jüripäev 23. aprillil.

Talvel oli talus kõige rahulikum aeg. Talitati loomi, parandati ja valmistati tööriistu. Mehed käisid metsas puumaterjali varumas ning kaugematelt heinamaadelt heina koju vedamas. Naised kudusid ja ketrasid. Õhtuti istuti koos, lauldi, räägiti jutte.

Elu kulges talvel suuremalt osalt rehetoas. Reheköök oli kodu keskne koht, kus pereliikmed said kokku ja veetsid koos aega, isa ja vanaisa tegid puutööd, ema ja vanaema valmistasid süüa või tegid käsitööd, lapsed mängisid või abistasid vanemaid. Rehetoas peeti ka pidusid ja tähistati traditsioonilisi tähtpäevi.

Näituse koostasid Valga Muuseumi kogudest pärit ja Läti käsitööringi „Saulīte“ materjalide põhjal Natalia Karu, Marju Rebane, Margit Behrsin, Priit Riemann ja Neeme Punder, kujundas Tõnu Kukk ja trükkis PixelPrint.

Kolmapäev
08
detsember
Kell 15:00

Stencil portree õpituba

 

 

NB! Kuupäev muutus!

 

 

 

 

 

Juhendaja: tänavakunstnik Von Bomb, kodanikunimega Indrek Haas, Baltimaade suurima seinamaali "Ülemiste tüdruk" autor. Tema töödega saab tuvuda:  http://vonbomb.blogspot.com/

Osalemistasu 5 eurot.

Registreeri ja saada portreteeritav foto kuni 26. novembrini aadressil margit@valgamuuseum.ee

 

Von Bombi soovitus fotole:

Hea foto on hea lõpptulemuse eelduseks. Hea foto peaks vastama järgmistele nõudmistele:

- Selge, fookuses ja terav.

- Tegemist peaks olema lähiplaanis portreefotodega ehk siis suurema osa pildist peaks moodustama inimese nägu.

- Nägu peaks tervenisti fotole mahtuma (st mingid osad näost ei tohiks olla pildi servaga ära lõigatud).

- Foto pikema lühema pikkus võiks olla vähemalt 1000 pikslit (kui on hea kvaliteetne foto, siis võib olla ka väiksem, aga üldiselt - mida suurem ja kõrgema resolutsiooniga fail, seda parem). 

- Pildistatav ja pildistaja võiks olla ühel tasapinnal (st pildistamisnurk ei tohiks olla liiga ülevalt või liiga alt). 

- Fotol ei tohiks olla näo ees mingeid segavaid või varjavaid objekte (käed, juuksed, päikseprillid), kui inimene kannab igapäevaselt tavalisi prille, siis need võiks fotole jääda.

 

Soovituslikult:

- Inimene võiks pildi peal olla kergelt poolprofiilis (ehk siis natukene küljega)

- Silmad võiks vaadata kaamerasse

- Naeratada võiks pigem kinnise suuga

- Pikad juuksed võiks olla lahtiselt (aga samas kindlasti mitte näo ees)

 

Kui see tehniliste nõudmiste jutt on kellegi jaoks arusaamatu või segadust tekitav ja külvab pigem hirmu ja võtab osalemise isu täiesti ära, siis sobib ka see, kui osaleja saadab lihtsalt endast mingisuguse portreefoto.