Menüü

Galerii

Tankimudelite näitus

18
august
Kell 16:00
kuni 25. september

Elukutselt olen pillimeister ja see on andnud oskuse veidi peenemaks näputööks. Mudelite tegemine on mu vana armastus koolipoisi ajast, mis veidi rohkem kui paarkümmend aastat tagasi uuesti välja lõi. Ajendiks on olnud huvi soomustehnika ja laiemalt militaarajaloo vastu üldse. Kogunema hakkas mudeleid tüüpilise ahnuse printsiibi järgi. Kui sul on „Tiger“, siis oleks võrdluseks selle kõrval tore näha ka T-34 ja siis veel „Shermani“ ja siis… ja siis… veel… Nii neid kogunes praeguseks ligi viiskümmend, lisaks tosina jagu kokkupanemata kujul karpides oma järge ootamas.
Võrdluseks veel nii palju, et kõik eksponeeritud mudelid on mastaabis 1:35, ehk elusuurusest 35 korda väiksemad. See on ühtlasi soomustehnika mudelite rahvusvaheliselt üks levinumaid mõõtkavasid. Ka tankist, kes ühe tanki kõrval seisab, oleks tegelikkuses umbes 180 cm pikkune mees.

Olen kogu aeg soovinud ehitada mudeleid mitte selliste isikupäratutena nagu neid poes kokkupanemata kujul müüakse, vaid teha nad mingis konkreetses sündmuses osalenud soomustehnika järgi. Iga kord see ei pruugi õnnestuda, kuid mõnegi sõjamasina värv, taktikaline märgistus ja veel paljud detailid on taastatud vanade fotode põhjal. Mitmel juhul saab ka öelda, millisel rindel selle mudeli tegelik eeskuju sõdis, kuna ja kas hävitati, ja arhiivis tuhnides võiks ehk leida isegi meeskonnaliikmete nimed… 

Mudelite kallal pusimine ja teemat puudutavate ajalooliste materjalide uurimine on olnud paljudel õhtutel meeldiv ja põhitööst erinev lausa meditatiivne tegevus. Loodan, et nende nägemine valmistab külastajale sama palju rõõmu ja ergutab huvi sõjaajaloo vastu kui minule mudelite valmistamine.

Parimate soovidega

Aare Nõmm