15:43 03. juuni 2016

Ilmunud on uus raamat „Hans Einer 1856-1927. Koolile pühendatud elu.“

2016. aasta mais ilmus Valga Muuseumi ja Valga Keskraamatukogu koostööna elulooraamat Valga tuntud haridus- ja kultuuritegelasest Hans Einerist – „Hans Einer 1856-1927. Koolile pühendatud elu.“

Hans Einer sündis 17. juunil 1856. aastal Sangaste kihelkonnas Uniküla valla Kingu talus. 1878. a lõpetas ta Valgas  Janis Cimze koolmeistrite seminari.1880. aasta augustis määrati 24- aastane noormees Valga Linna Peetri Kirikukooli juhataja kohale. Tegu oli esimese eestikeelse kooliga Valga linna ajaloos üldse. Kool tegutses kokku 37 aastat, kuni ta 1917. aasta oktoobris majandusraskuste tõttu suleti. Kokku sai selles koolis alghariduse üle 3000 eesti soost noore.

Õpetajaameti kõrvalt jagus Hans Eineril aega ka kirjanduslikuks tegevuseks. Ta oli mitme ajalehe kirjasaatjaks ja kirjutas ise koolidele õpikuid. 1885. aastal ilmus tema kõige kaalukam töö - „Lühike eesti keele õpetus rahvakoolidele“. Raamatul oli 2 kordustrükki. Suure menu osalisteks said ka tema „Eesti keele õpetus algkoolidele“ ja „Eesti keele õpetus koolidele“. Mõlemast raamatust ilmus koguni 8 kordustrükki ja nad olid koolides kasutusel ligi poole sajandi jooksul! Eineri teened eesti keele ja grammatika arendamisel on seega märkimisväärsed. Lisaks tegeles ta tõlkimisega ja kogus agaralt rahvaluulet ning edendas Valga kultuurielu.

Hans Einer suri 23. veebruaril 1927. aastal ja maeti Valka Luke kalmistule.

Trükise koostas Valga Keskraamatukogu töötaja  Anujelisa Lehtmets.

Raamatu kujundas ja trükkis TT Print OÜ.

Raamatut on võimalik osta Valga Muuseumist ja e-poest hind koos km/ga 13€